Характеристика вантажів

Режимні вантажі

До режимним відносяться вантажі, для забезпечення збереженій перевезення яких потрібно підтримання заданого температурного, вологісного і вентиляційного режимів. Перевезення режимних вантажів здійснюють на основі Загальних Правил морського перевезення режимних вантажів, Правил перевезення режимних судів на вентильованих судах і Правил перевезення швидкопсувних вантажів на рефрижераторних судах.

Режимні вантажі діляться на два класи – швидкопсувні і не швидкопсувні і на два підкласу – вимагають і не вимагають в процесі перевезення повітрообміну. Всі режимні вантажі в залежності від їх властивостей групуються за категоріями.

Швидкопсувні вантажі – це вантажі, які потребують в процесі перевезення і зберігання дотримання, особливих термовологісної і вентиляційних режимів. Вони діляться на два класи: рефрижераторні і не рефрижераторні. У свою чергу рефрижераторні вантажі діляться на 3 групи: морожені, охолоджені і охолоджуються. Кожна із зазначених груп вимагає певних режимів температури: морожені -6°С  і нижче; охолоджені – від -5 до -1 ° С; охолоджувані від 0 до + 15 ° С. Для забезпечення збереженій перевезення враховують: ступінь пристосованості судна для даного перевезення, стан вантажу; сезон, напрям і тривалість рейсу. Крім того, в процесі перевезення враховують дві ознаки – спільність походження продукту і спільність режиму його перевезення. Недостатнє врахування хоча б однієї ознаки призведе або може призвести до псування вантажу.

Для перевезення швидкопсувних вантажів використовуються рефрижераторні суду, рефрижераторні контейнери і так звані “вентильовані” суду, тобто суду зі спеціальною системою вентиляції.

Всі швидкопсувні вантажі в тій чи іншій мірі схильні до природного убутку, наприклад усушку через втрату вологи. Оптимальна відносна вологість для плодоовочів 85-95%. При 80% і нижче плоди в’януть, а підвищення відносної вологості призводить до посилення життєдіяльності мікроорганізмів. На якість вантажу впливають мікроорганізми, газовий склад повітря і освітленість. Мікроорганізми (батареї, цвілі) найбільш активні при температурі від +15 до + 20 ° С, однак деякі з мікробів можуть існувати і при негативних температурах.

М’ясо охолоджують або заморожують. Прийнято три діапазону температур: охолоджене від -0,5 до -1,5 ° С; заморожене від -12 до -13 ° С; сильно заморожене від -18 до -30 ° С. Охолоджене м’ясо може зберігатися протягом 15-17 діб. без помітного погіршення якості продукту.
Рибу і рибопродукти перевозять в охолодженому і замороженому стані. Охолоджена риба зберігається до 12 діб. Якщо риба “глазурована”, то слід перевіряти стан глазурування, особливо якщо риба глазуровані солоною морською водою, оскільки покрив з солоної води дуже слабкий.

Масло тваринне перевозиться в ящиках, бочках, діжках. Температура масла в процесі навантаження не повинна перевищувати 2 ° С. При перевезенні масла на НЕ рефрижераторних судах тривалість перевезення не повинна перевищувати 4 діб, якщо температура навколишнього середовища перевищує + 4 ° С.

Сир перевозиться при температурі від 0 до + 12 ° С при відносній вологості повітря 80-85%. Без рефрижерації допускається перевезення сиру в тому випадку, якщо температура на переході не перевищуватиме + 17 ° С.

Яєчні вантажі. Яйця свіжі є “живими” вантажами і вимагають забезпечення вентиляції. Температура перевезення на рефрижераторних судах від -1,5 до + 1,5 ° С, відносна вологість 85-90%. Час перевезення на звичайних судах не повинно перевищувати 5-6 діб.

Консервована продукція. Овочеві та фруктові консерви в скляній тарі можуть перевозитися на НЕ рефрижераторних судах при температурі від -1 до + 25 ° С. Допустимий час перевезення: 5 діб при температурі 16-25 ° С; 10 діб при температуре7-10 ° С. Рибні консерви (кілька, анчоуси) можуть перевозитися при температурі від -5 до 0 ° С. При температурі -3 ° С в консервах починається кристалізація соку, а при температурі + 25 ° С починається активація бактерій бродіння.

 

Наливні вантажі

Наливні (рідкі) вантажі – це вантажі, для перевезення яких не потрібно тара, а для транспортування їх, використовуються автомобілі зі спеціальними кузовами – цистернами. Загалом грузопотоке України наливні (рідкі) вантажі займають одне з основних місць і діляться на два типи:

 • харчові;
 • хімічні.

Україна – аграрна країна і провідний виробник продукції сільськогосподарського призначення. Основне місце в грузопотоке наливних вантажів займають харчові позиції, це молоко, спирт і соняшникову олію – продукція, яка активно і у великих обсягах експортується в країни ЄС.

Для перевезення харчових наливних продуктів, використовуються автоцистерни, залізничні цистерни а також флекситанки для морських перевезень. Перед завантаженням в харчові цистерни, ємності проходять обов’язкову перевірку в лабораторіях на чистоту і відсутність сторонніх речовин, після чого видається відповідний документ, що дозволяє навантаження в даний транспортний засіб. Також автоцистерни повинні проходити санобробку після кожної доставки. Як правило харчові цистерни виготовляють з нержавіючої сталі, що захищає продукт від корозії.

 

Флексітанк для 20-футових універсальних контейнерів.
Флексітанк – це еластична вкладная цистерна, виготовлена ​​із спеціально розроблених полімерних матеріалів, розроблений для 20-футових контейнерів і є безпечною ємністю для перевезення рідких наливних вантажів.
Флекситанки використовуються для перевезення рідких наливних вантажів понад 20 років.
Флексітанк є гнучкою ємність, обсяг якої становить від 10000 до 24000 літрів.
Вага вантажу, що перевозиться, тонн = (щільність вантажний маси * ємність флексітанк) * 95%
На одноразове використання все флекситанки застраховані світової страховкою. Страховка не поширюється на повторне використання.

Втрати при вантажно-розвантажувальних роботах не перевищує 0,5%

Переваги флекситанки:

 • Продукт запечатаний і немає ризику забруднення.
 • Щодо низькі витрати на установку.
 • Установка флексітанк з обсягом 24 000 літрів всередині 20-ти фут. контейнера дає можливість перевезти на 40% більше ніж в бочках, на 50% більше, ніж в пляшках і на 15%
 • більше корисного навантаження в порівнянні з IBC.
 • Немає необхідності зворотного відправлення та очищення тари.
 • Швидкість завантаження і спорожнення вище, ніж у бочок і IBC.
 • Вантаж доставляється «від дверей до дверей» без проміжних перевантажень
 • Використання робочого об’єму контейнера по максимуму
 • Легкий, безпечний, економічний
 • Не потрібно висококваліфіковані оператори
 • Широкий діапазон використання
 • Скорочення втрат продукції під час вивантаження
 • Гарантує цілісність контейнера
 • Повністю переробляється і утилізується

Недоліки флекситанки:

 • Продукти, які вважаються небезпечними в правилах IMDG, до перевезення не допускаються.
 • Для розвантаження необхідні насоси.
 • Необхідно більше приготувань в порівнянні з танками, не дивлячись на те, що танки вимагають ретельної очистки, особливо під час перевезення харчових продуктів.
 • Проблеми з навколишнім середовищем в зв’язку з утилізацією одноразових флекситанки.
 • Ризик витоку всього вмісту.
 • Високі потенційні витрати на прибирання при витоку.
 • Не можна використовувати для перевезень рефрижераторними контейнерами.

 

Небезпечні вантажі

Класифікацію більшості небезпечних вантажів здійснюють вантажовідправники (виробники) небезпечних вантажів. Для цього вони можуть звернутися до компетентних органів.

В Україні (через відсутність компетентних органів, відповідальних за класифікацію небезпечних вантажів (небезпечних відходів), суб’єкти перевезення небезпечного вантажу зачату змушені самостійно ідентифікувати небезпечні вантажі (небезпечні відходи).

При перевезенні небезпечних вантажів автомобільним транспортом класифікація небезпечних вантажів (небезпечних відходів) здійснюється на підставі частини 2 ДОПНВ і критеріїв, розроблених Комітетом експертів ООН.

В Україні також діє ДСТУ 4500-3: 2006 Вантажі небезпечні. Класифікація, який замінив однойменний ГОСТ 19433 88.
Залежно від видів небезпеки, а також їх фізичних, хімічних і біологічних властивостей, всі небезпечні вантажі поділяються на такі класи небезпеки:

клас 1 вибухові речовини та вироби;

клас 2 гази;

клас 3 легкозаймисті рідини;

клас 4.1 легкозаймисті тверді речовини, самореактивні речовини, тверді десенсибілізовані вибухові речовини;

клас 4.2 речовини, здатні до самозаймання;

клас 4.3 речовини, що виділяють легкозаймисті гази при зіткненні з водою;

клас 5.1 окислюють речовини;

клас 5.2 органічні пероксиди;

клас 6.1 токсичні речовини;

клас 6.2 інфекційні речовини;

клас 7 радіоактивні матеріали;

клас 8 корозійні речовини;

клас 9 інші небезпечні речовини та вироби.

Порядковий номер класу небезпеки не відповідає ступеню небезпеки небезпечного вантажу.

Клас небезпеки небезпечного вантажу вказується в стовпці 3a таблиці А глави 3.2 ДОПНВ (перелік небезпечних вантажів в порядку присвоєних їм номерів ООН). Критерії віднесення речовин і виробів до класів небезпечних вантажів наведені в розділі 2.2 ДОПНВ.

У тих випадках, коли небезпечний вантаж характеризується більш ніж одним видом небезпеки, в посиланнях на найбільш значну з них користуються терміном «Основна небезпека», а щодо інших видів небезпеки використовують термін «Додаткова небезпека».

Знаки небезпеки

Для вказівки на небезпечні властивості небезпечних вантажів застосовуються знаки небезпеки (див. Малюнки, що стосуються окремих класів небезпечних вантажiв), які повинні наноситися на небезпечний вантаж або упаковку з таким вантажем. Система знаків небезпеки заснована на класифікації небезпечних вантажів і розроблена таким чином:

 • зробити небезпечні вантажі легко розпізнаваними на відстані по загальному вигляду наявних на них знаків небезпеки (символ, колір і форма);
 • забезпечити за допомогою кольору знаків небезпечні перші корисну вказівку щодо вантажно-розвантажувальних операцій, укладання вантажів і їх поділу.

Класифікаційні коди небезпечних вантажів

Для вказівки на небезпечні властивості небезпечних вантажів, а також їх фізичні та хімічні властивості або приналежність до певної групи речовин, застосовуються класифікаційні коди, які самі по собі розкривають властивості небезпечного вантажу.

Класифікаційний код складається з букви (букв), яка позначає (-ють) групу небезпечних властивостей і може бути доповнена цифрою, що характеризує фізичні або хімічні властивості вантажу або його приналежність до певної групи хімічних речовин.

Для небезпечних речовин або виробів 1-го класу класифікаційний код складається з номера підкласу і літери групи сумісності.

Для небезпечних речовин або виробів 2-го класу класифікаційний код складається з цифри, що вказує на агрегатний стан, вид речовини або вироби і букви (букв), що позначає (-их) групу небезпечних властивостей.

Радіоактивних матеріалів 7-го класу класифікаційні коди призначені.

Приклади класифікаційних кодів для:
– небезпечних вантажів класу 1: 1.1А, 1.2B, 1.3C, 1.4S;

– небезпечних вантажів класу 2: 1А, 2TC, 3O, 5F, 1TO;

– небезпечних вантажів інших класів: D, F1, FO, ST3, OTC.

Значення букв, які використовуються в класифікаційних кодах і позначають групу небезпечних властивостей, наведені нижче.

Значення букв, які використовуються в класифікаційних кодах

A   Задушливі гази

C   Корозійні речовини

D   Десенсибілізовані вибухові речовини

F   Легкозаймисті речовини

I   Інфекційні речовини

M   Інші небезпечні речовини

O   Окислюють речовини

P   Органічні пероксиди

S   Речовини, здатні до самозаймання

SR   Самореактивні речовини

T  Токсичні речовини

W   Речовини, що виділяють легкозаймисті гази при зіткненні з водою

Ідентифікація небезпечних вантажів

Небезпечні вантажі визначаються відповідними відвантаження найменуваннями та номерами за списком ООН (номерами ООН). Такі найменування і номери присвоєні певним небезпечних речовин і виробів відповідно до системи класифікації ООН.

Так як багато вимог застосовуються окремо до кожної позиції переліку небезпечних вантажів, перед початком перевезення небезпечний вантаж необхідно ідентифікувати.

В результаті ідентифікації небезпечного вантажу (небезпечних відходів) визначаються такі елементи інформації:

 • Номер ООН небезпечного вантажу;
 • Належне вантажне найменування небезпечного вантажу;
 • Клас, види додаткової небезпеки небезпечного вантажу;
 • Групу упаковки небезпечного вантажу (не для всіх небезпечних вантажів);
 • Номери зразків знаків небезпеки;
 • Класифікаційний код (не для всіх небезпечних вантажів).

Після визначення всіх вищевказаних елементів інформації можна приступати до визначення вимог до перевезення небезпечного вантажу.

 

Ідентифікація небезпечного вантажу по номеру ООН

Номер ООН – «Номер Організації Об’єднаних Націй» означає чотиризначний ідентифікаційний номер речовини або вироби, взятий з Типових правил ООН.

Ідентифікація небезпечних вантажів по номеру ООН здійснюється за Переліком небезпечних вантажів, наведеному в таблиці А глави 3.2 ДОПНВ. У даному переліку все небезпечні вантажі наведені в порядку присвоєних їм номерів ООН.

Якщо номер ООН в Переліку небезпечних вантажів відсутній, то ідентифікація вантажу проведена невірно.

Для небезпечних вантажів, не зазначених конкретно по найменуванню в переліку небезпечних вантажів, номер ООН визначається після визначення класу, виду додаткової небезпеки (за наявності такого) і групи упаковки (при необхідності).

Однак не завжди одного номера ООН досить для ідентифікації небезпечного вантажу.

Наприклад:

 • для ідентифікації аерозолів (номер ООН 1950) додатково необхідно знати класифікаційний код або номера зразків знаків небезпеки;
 • для ідентифікації фарби (номер ООН 1263) додатково необхідно знати групу упаковки.

Наша компанія має досвід роботи з різними категоріями вантажів і готова запропонувати нашим клієнтам надійний сервіс і чітку роботу в організації послуг, що надаються. Дозвіл держпраці.

 

1 Звезда2 Звезды3 Звезды4 Звезды5 Звезд (1 оценок, среднее: 5,00 из 5)
Позвони нам
message
instagram
sms
whatsapp
phone
email